Dorabianie na urlopie macierzyńskim

29 października 2017

Wiele z pań przebywających na urlopie macierzyńskim zastanawia się, w jaki sposób zwiększyć swoje dochody nie tracąc przy tym prawa do zasiłku. Jak się okazuje, sprawa jest dość skomplikowana i złożona. Możliwość dorabiania jest zależna od tego, w jakim wymiarze pracy zatrudniona jest osoba przebywająca na urlopie macierzyńskim oraz od tego, gdzie i w jakiej formie chce podjąć zatrudnienie.

Jak można dorobić na urlopie macierzyńskim

Kobieta ma możliwość powrotu do pracy u swojego dotychczasowego pracodawcy. Może to zrobić najwcześniej 20 tygodni po porodzie. Wówczas wymiar jej zatrudnienia nie może przekraczać ½ etatu. W tym przypadku zasiłek macierzyński ulega zmniejszeniu proporcjonalnie do uzyskanego dochodu. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku umów cywilnoprawnych. Kobieta może powrócić do pracy w dowolnym wymiarze czasu. Otrzymywany zasiłek wówczas nie ulega zmianie. Z kolei rozpoczynając pracę u nowego pracodawcy, nie ma żadnych ograniczeń co do tego, w jakim wymiarze zatrudnienia podejmie pracę. Nie ma również żadnych ograniczeń zasiłkowych.

Dorabianie na macierzyńskim – składki

Przebywając na urlopie macierzyńskim, podstawą do składek jest otrzymywany zasiłek. W momencie podjęcia zatrudnienia, obowiązek ten zostanie zniesiony z budżetu państwa na rzecz nowego pracodawcy. Może się zdarzyć, że składki będą opłacane z tytułu umowy i zasiłku. Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku podpisania umowy – zlecenia. Jeśli podstawą naliczania zasiłku macierzyńskiego jest kwota w wysokości płacy minimalnej, nie ma żadnego obowiązku odprowadzania składek, oprócz zdrowotnych.

Podejmując pracę w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego należy pamiętać, że jest to przede wszystkim czas, który matka winna poświęcić na regenerację po ciąży i porodzie, jak również na opiekę nad dzieckiem. Warto zdecydować się zatem na taką formę zatrudnienia, która pozwoli zrealizować powyższe założenia, jak również dostarczy dodatkowych funduszy.

 

Zobacz Również

Komentarze