Dodatkowa praca na urlopie ojcowskim

11 listopada 2017

Przepisy kodeksu pracy nie zabraniają podejmowania pracy na urlopie ojcowskim, ale trzeba pamiętać o tym, iż podstawowym celem wspomnianego urlopu jest sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem. Podjęta praca zarobkowa nie powinna z nią kolidować – dobro dziecka jest zawsze na pierwszym miejscu, ale oczywiście nic nie zaszkodzi rozejrzeć się za dodatkowym zajęciem, które wspomoże domowy budżet.

Urlop ojcowski to przede wszystkim znakomita sposobność ku temu, by spędzić więcej czasu z maluchem i zacieśnić z nim więź. Z drugiej strony znakomita większość rodziców w Polsce wie doskonale, jak ogromnym wyzwaniem jest posiadanie dzieci – również finansowym, tego się ukryć się nie da. Stąd też niejednokrotnie w trakcie urlopów związanych z rodzicielstwem zachodzi konieczność podejmowania dodatkowej pracy. Co można robić na urlopie ojcowskim? Oto kilka propozycji.

  1. Grafik komputerowy/programista.

Umiejętności z zakresu projektowania stron internetowych, tworzenia logotypów, pisania różnych programów komputerowych etc. można z powodzeniem wykorzystać podczas urlopu ojcowskiego. Rzecz jasna największym zainteresowaniem cieszą się usługi świadczone przez osoby doświadczone, z wyrobioną już marką – one też najlepiej zarabiają. Przeciętnie grafik komputerowy otrzymuje ok. 3300 zł brutto, ale w przypadku najlepszych fachowców stawki te są znacznie wyższe.

  1. Copywiter.

Copywriting to świetny sposób na podreperowanie domowego budżetu. Pracując np. jako copy writer w Agencji Sofista, można uzyskać średnio kilkaset złotych miesięcznie. Ostateczna wysokość wynagrodzenia jest uzależniona od paru czynników – rodzaju tekstów, stawek itp. Ogłoszeń jest w każdym bądź razie sporo, więc nie zaszkodzi się rozejrzeć.

  1. Bloger.

Podobnie jak w przypadku copywritingu, tak i blogowanie polecane jest osobom lubiącym pisanie. Obecnie blogi parentingowe cieszą się niezwykle dużą popularnością – prowadzone są głównie przez kobiety, więc dla mężczyzny jest to naprawdę spore pole do popisu. Na blogu zarabia się zazwyczaj poprzez pisanie tekstów sponsorowanych. Początkowo stawki nie są duże, ale najlepsi blogerzy dostają za jeden taki materiał nawet kilka tysięcy złotych.

  1. Pan „złota rączka”.

Umiesz naprawić cieknący kran, wymienić uszczelkę itp.? Daj ogłoszenie w prasie lub w internecie, na pewno znajdą się chętni na tego typu usługi. Przeciętnie da się na tym zarobić kilkaset złotych miesięcznie.

  1. Kierowca w lokalu gastronomicznym.

Mnóstwo lokali gastronomicznych posiadających w swej ofercie opcję dowozu zamówienia pod wskazany adres poszukuje osób, dla których taka praca dorywcza jest najbardziej pożądanym rozwiązaniem. Najwięcej mają one co robić w weekendy. Warunki są dwa: posiadanie chęci i prawa jazdy, a w ciągu miesiąca do kieszeni wpadnie co najmniej kilkaset złotych.

Zobacz Również

Komentarze